De Mexicaanse levensstijl
Voordat ik naar Mexico verhuisde was ik er al twee keer op vakantie geweest. Noem me naïef, maar ik dacht daarom dat ik de grootste cultuurshocks al wel had ervaren. Nou ja, niet dus. Twee weken als toerist in Mexico vertoeven is toch wel wat anders dan er gaan wonen. En grappig genoeg bleken de dingen die me het meest aantrokken aan Mexico ook de dingen te zijn die me het meest overweldigden.
Ik had zo’n zin om te verhuizen naar een land met zoveel leven in de brouwerij. Kleurrijke markten, vrolijke mariachi en op elke straathoek taco’s en quesadilla’s. Maar het betekende ook: luidruchtige straatverkopers, een constante symfonie van claxons, en tig auto’s, bussen en motoren die meer lawaai maken dan is toegestaan – zeker de microbús kan er wat van.
Naast de vele geluiden waren er nog genoeg andere zaken waar ik enorm aan moest wennen. Automobilisten die zich niet aan de verkeersregels houden, het niet kunnen vinden van mijn favoriete voedingsmiddelen in de supermarkt en pas lunchen rond 3 uur ’s middags. Wat me overigens deed huilen en lachen tegelijkertijd, is dat Mexicanen hier het woord ‘dikkerd’ (gordo of gorda) als lief koosnaampje gebruiken voor hun partner.
Maak je niet druk
Hoewel sommige dingen hier behoorlijk anders gaan dan in Nederland, ben ik aan het meeste inmiddels wel gewend. Toch is er één ding waar ik me nog steeds over verbaas: de Mexicaanse mentaliteit rondom afgesproken tijden. Het begrip tijd is hier behoorlijk rekbaar en het is iets waar men zich absoluut niet druk om maakt. Spreek je met iemand af om 13:00? Reken er maar niet op dat ze er voor 13:30 zijn. Laatst liet onze dinergast zelfs twee uur op zich wachten – en ik maar zorgen dat het eten niet verpieterde.
Toch brengt al die drukte, chaos en flexibiliteit ook mooie dingen met zich mee. Mexicanen leven met een bepaalde luchtigheid – een mentaliteit die ik zelf ook steeds meer begin te omarmen. Een vertraagde afspraak betekende eerst dat ik 45 minuten in een cafeetje ging wachten (en mokken), maar inmiddels betekent het een extra rondje wandelen door de mooiste en kleurrijkste straten. En heel eerlijk: als ik moet kiezen tussen stipte afspraken of een detour door een prachtige wijk, dan weet ik het inmiddels wel.